CFM, izolát, hydrolyzát: co znamenají zkratky na proteinu

Koncentrát, izolát, hydrolyzát i „clear“ protein pocházejí ze stejné syrovátky. Liší se tím, jak dlouho a jakým způsobem se syrovátka čistí. Čím dál zpracování jde, tím víc bílkovin na 100 g a tím méně laktózy a tuku, ale obvykle i vyšší cena. CFM je zkratka pro způsob filtrace, ne pro druh proteinu. Při výběru porovnávejte hlavně cenu za 20 g bílkovin, ne cenu za balení.

TIPY · VE ZKRATCE
WPC
koncentrát
WPI
izolát
WPH
hydrolyzát
17,28 Kč
za 20 g bílkovin (Explomax 6 kg)
🥛
Koncentrát (WPC)Nejběžnější a nejlevnější forma. Plnější chuť, o něco víc laktózy a tuku.
💧
Izolát (WPI)Dál přečištěný. Víc bílkovin na 100 g, minimum cukrů a tuku.
✂️
Hydrolyzát (WPH)Bílkoviny enzymaticky „nastříhané“ na kratší úseky. Dobře se rozpouští.
🍹
Clear proteinHydrolyzovaný izolát, který ve vodě připomíná ovocný nápoj, ne mléčný shake.

Na obalech proteinů najdete spoustu zkratek: WPC, WPI, CFM, DH 32, „hydro“, „clear“. Níže je rozebereme a ukážeme, jak z etikety vyčíst, kolik za bílkoviny skutečně platíte.

01

Od syrovátky k proteinu: co znamenají jednotlivé formy

Syrovátka je tekutina, která zbude po výrobě sýra. Obsahuje bílkoviny, ale hlavně vodu, laktózu a minerály. Výroba proteinu spočívá v tom, že se z ní postupně odstraní všechno, co nejsou bílkoviny, a zbytek se usuší na prášek.

Koncentrát (WPC)

Koncentrát je první stupeň. Odborná literatura uvádí pro syrovátkové koncentráty rozpětí 35–80 % bílkovin. Ve sportovní výživě se nejčastěji používá varianta s nejvyšším podílem, označovaná WPC 80. Zbytek tvoří hlavně laktóza a tuk, díky kterým má koncentrát plnou, mléčnou chuť.

Izolát (WPI)

Izolát vzniká dalším čištěním a podle stejného přehledu obsahuje 90–96 % bílkovin v sušině. Laktózy a tuku zůstává minimum. V hotovém ochuceném prášku je číslo nižší, protože obsahuje i aroma a sladidla. Například Survival Pure CFM Isolate má 86 g bílkovin na 100 g vanilkového prášku.

Hydrolyzát (WPH) a stupeň hydrolýzy

Hydrolyzát je koncentrát nebo izolát, jehož bílkoviny byly enzymy rozštěpené na kratší úseky. Zlepšuje se tím rozpustnost. Zkratka DH (degree of hydrolysis) říká, jak velká část vazeb mezi aminokyselinami se rozštěpila. DH 32 tedy znamená zhruba 32 %. Silnější hydrolýza bývá spojená s výraznější, nahořklou chutí, proto hydrolyzáty mívají intenzivnější ochucení.

Clear protein

„Clear“ je hydrolyzovaný izolát upravený tak, aby po rozmíchání ve vodě vznikl čirý, lehký nápoj s ovocnou příchutí, třeba jako ledový čaj. Hodí se pro ty, komu mléčné shaky nechutnají.

02

CFM: zkratka pro způsob filtrace

CFM znamená cross-flow microfiltration, česky příčná mikrofiltrace. Syrovátka proudí podél membrány s drobnými póry. Voda, laktóza a minerály projdou skrz, bílkoviny zůstanou. Jde o mechanické dělení pomocí tlaku a membrán. Druhou běžnou cestou k izolátu je iontová výměna, kde se bílkoviny oddělují podle elektrického náboje.

Důležité je, že CFM může stát na obalu koncentrátu i izolátu. Samo o sobě neříká, kolik bílkovin produkt obsahuje. To zjistíte jen z tabulky výživových hodnot.

Naše vlastní značka Explomax 100 CFM Whey Protein je instantní syrovátkový CFM filtrát doplněný směsí mléčných bílkovin. V dávce 30 g obsahuje 127 kcal, 22,56 g bílkovin, 3,06 g sacharidů a 2,76 g tuku. Na 100 g prášku to dělá 75,20 g bílkovin. Instantní úprava znamená, že se prášek snadno rozmíchá i v šejkru bez mixéru. Prodáváme ho ve třech velikostech balení, balení 3 000 g v sedmi příchutích.

Bílkoviny přispívají k růstu svalové hmoty. Bílkoviny přispívají k udržení svalové hmoty.

03

Srovnání: kolik zaplatíte za 20 g bílkovin

Cena za balení nebo za dávku je zavádějící, protože každý výrobce počítá dávku jinak a dávka obsahuje různé množství bílkovin. Spravedlivější je přepočet na stejné množství bílkovin, tady 20 g.

Produkt Forma Bílkoviny / 30 g Cena za dávku 30 g Cena za 20 g bílkovin
Explomax 100 CFM Whey 1 500 g (1 079 Kč) CFM filtrát + mléčné bílkoviny 22,56 g 21,58 Kč 19,13 Kč
Explomax 100 CFM Whey 3 000 g (2 099 Kč) CFM filtrát + mléčné bílkoviny 22,56 g 20,99 Kč 18,61 Kč
Explomax Instant CFM Whey 6 000 g (3 899 Kč) CFM filtrát + mléčné bílkoviny 22,56 g 19,50 Kč 17,28 Kč
Survival Pure CFM Isolate 1 000 g, vanilka (1 199 Kč) CFM izolát 25,80 g 35,97 Kč 27,88 Kč
Rule1 R1 Protein 2 270 g (3 275 Kč) izolát + částečně hydrolyzovaný izolát podle etikety 43,09 Kč podle etikety
GymBeam Hydro Whey DH 32 1 000 g (od 1 234 Kč) hydrolyzát podle etikety podle etikety podle etikety
ZOE Nutrition Clear Hydrowhey 454 g (651 Kč) clear, hydrolyzovaný izolát podle etikety podle etikety podle etikety

U Survival počítáme s vanilkovou příchutí (86 g bílkovin na 100 g). Mléčná čokoláda má 84 g na 100 g, takže 20 g bílkovin vyjde na 28,55 Kč. U Rule1 vycházíme z 76 dávek v balení podle výrobce. Kde výrobce hodnoty na stránce neuvádí, nepočítáme.

💡
Tip od násVětší balení se vyplatí, pokud protein pijete pravidelně. U Explomaxu je rozdíl mezi balením 1 500 g a 6 000 g 2,08 Kč na dávce, tedy 417 Kč na 200 dávkách.
04

Který typ vybrat

Pro většinu lidí je důležité hlavně to, aby protein pomohl doplnit denní příjem bílkovin. Postoj Mezinárodní společnosti pro sportovní výživu (Jäger a kol., 2017) uvádí pro většinu sportujících 1,4–2,0 g bílkovin na kilogram tělesné hmotnosti denně. Forma proteinu je tedy spíš otázkou chuti, trávení a rozpočtu.

Chcete dobrý poměr ceny a chuti: sáhněte po koncentrátu nebo filtrátu s mléčnými bílkovinami, třeba Explomax 100 CFM Whey. Podle velikosti balení u něj 20 g bílkovin vychází na 17,28–19,13 Kč.

Hlídáte laktózu, sacharidy nebo tuk: zvolte izolát. Survival Pure CFM Isolate má v 30 g jen 0,45 g sacharidů a 0,45 g tuku. Pokud máte potíže s laktózou, ověřte si snášenlivost nejdřív na menší dávce.

Nejde vám rozmíchat shake nebo chcete lehčí nápoj: zkuste hydrolyzát nebo clear protein. Počítejte s vyšší cenou za gram bílkovin.

05

7 tipů, jak číst etiketu proteinu

1. Porovnávejte bílkoviny na 100 g, ne na dávku

Jeden výrobce uvádí dávku 25 g, jiný 40 g. Údaj „30 g bílkovin v dávce“ tedy nic neříká, dokud neznáte velikost dávky. Hodnota na 100 g je srovnatelná vždy.

2. Přepočítejte cenu na 20 g bílkovin

Vzorec je jednoduchý: cena balení ÷ (gramy balení × bílkoviny na 100 g ÷ 100) × 20. Teprve takové číslo ukáže, který protein je levnější.

3. Podívejte se na první položku složení

Složení se řadí od největšího podílu. Pokud je na obalu velké slovo „izolát“, ale na prvním místě složení stojí koncentrát, jde o směs.

4. Sacharidy a cukry napoví, kolik je v prášku laktózy

Laktóza je mléčný cukr, takže se promítne do řádku „z toho cukry“. Čím nižší číslo na 100 g, tím méně laktózy produkt obvykle obsahuje.

5. Zkontrolujte sladidla

Proteiny bývají slazené například sukralózou, acesulfamem K nebo steviolglykosidy. Explomax používá sukralózu a acesulfam K.

6. Aminokyselinový profil a leucin

Řada výrobců uvádí na etiketě obsah jednotlivých aminokyselin. Jäger a kol. (2017) doporučují, aby dávka bílkovin obsahovala zhruba 700–3 000 mg leucinu a vyvážené spektrum esenciálních aminokyselin. Pokud výrobce aminokyselinový profil uvádí, snadno si obsah leucinu v dávce ověříte.

7. Příchuť mění hodnoty

Čokoládové příchutě obsahují kakao, a proto mívají o něco méně bílkovin než vanilka. U Survival je to 86 g proti 84 g na 100 g. Při srovnání proto koukejte na hodnoty konkrétní příchutě.

⚠️
PozorZkratka na obalu není záruka obsahu. CFM, „hydro“ nebo „clear“ popisují technologii. Kolik bílkovin skutečně dostanete, říká jen tabulka výživových hodnot.
06

Co k tomu z našeho e-shopu

Po jednom zástupci každé formy. Hodnoty jsou z údajů výrobců, ceny za dávku přepočtené na 30 g prášku.

Explomax 100 CFM Whey Protein 1 500 gExplomax 100 CFM Whey Protein 1 500 gNaše vlastní značka. CFM filtrát se směsí mléčných bílkovin, 30 g obsahuje 127 kcal a 22,56 g bílkovin. 20 g bílkovin za 19,13 Kč, v balení 6 000 g za 17,28 Kč.1 079 Kč · 21,58 Kč za dávkuZobrazit produkt →Survival Pure CFM Isolate 1 000 gSurvival Pure CFM Isolate 1 000 gCFM izolát pro ty, kdo hlídají sacharidy a tuk. Vanilka: 86 g bílkovin a 1,5 g cukrů na 100 g, zhruba 33 dávek v balení.1 199 Kč · 35,97 Kč za dávkuZobrazit produkt →Rule1 R1 Protein Whey Isolate 2 270 gRule1 R1 Protein Whey Isolate 2 270 gIzolát s částečně hydrolyzovaným izolátem ve velkém balení na 76 dávek. Výživové hodnoty podle etikety.3 275 Kč · 43,09 Kč za dávkuZobrazit produkt →ZOE Nutrition Clear Hydrowhey 454 gZOE Nutrition Clear Hydrowhey 454 gClear protein z hydrolyzovaného syrovátkového izolátu, ve vodě chutná jako ledový čaj. Hodnoty a velikost dávky podle etikety.651 Kč · 143,39 Kč za 100 gZobrazit produkt →
 
07

Časté otázky

Je CFM izolát, nebo koncentrát?

Ani jedno. CFM je způsob filtrace, kterým lze vyrobit koncentrát i izolát. O jaký produkt jde, poznáte podle obsahu bílkovin na 100 g a podle složení.

Vyplatí se izolát, když nemám potíže s laktózou?

Záleží na cíli. Izolát má víc bílkovin a méně sacharidů na gram, ale 20 g bílkovin v něm stojí víc. V našem srovnání 27,88 Kč u izolátu proti 17,28–19,13 Kč u Explomax CFM Whey.

Co znamená DH 32 na hydrolyzátu?

DH je stupeň hydrolýzy. Udává, jaká část vazeb mezi aminokyselinami byla rozštěpena, v tomto případě zhruba 32 %.

Proč má Explomax ve složení i mléčné bílkoviny?

Směs mléčných bílkovin obsahuje kromě syrovátky i kasein. Výsledný prášek má 75,20 g bílkovin na 100 g a 20 g bílkovin u balení 6 000 g vychází na 17,28 Kč.

CO SI ODNÉST
✓
Koncentrát, izolát i hydrolyzát jsou syrovátka – liší se hlavně obsahem bílkovin, laktózy a cenou.
✓
Porovnávejte cenu za 20 g bílkovin a obsah bílkovin v dávce, ne cenu balení.
✓
Izolát nebo clear dává smysl, když vám vadí laktóza nebo chcete lehčí nápoj; jinak stačí kvalitní koncentrát.
Vybrat syrovátkový protein →

Zdroje: Jäger R a kol. (2017): International Society of Sports Nutrition Position Stand: protein and exercise. Journal of the International Society of Sports Nutrition 14: 20. · Jeewanthi RKC, Lee NK, Paik HD (2015): Improved Functional Characteristics of Whey Protein Hydrolysates in Food Industry. Korean Journal for Food Science of Animal Resources 35(3): 350–359.

Ceny platné k 6. 11. 2026. Produkty prodáváme, nejde o nezávislý test.